Bun venit pe site-ul Comunei Dochia

Săpăturile arheologice au condus la descoperirea a numeroase dovezi că această zona a fost locuită din vremuri străvechi: pot fi delimitate urme de tip Cucuteni (“Dealul Călimani”, “dealul Staniste”), epoca fierului (“Cetăţuia – Saratica”), epoca bronzului (“la Perdele”), secolele II-III d.H.(“la Perdele”, “fundul Dochiei”, pârâul Popii). Pe teritoriul comunei se află un pinten de deal numit Movila Icaşului care făcea parte din sistemul de comunicare medievală asupra pericolelor care ameninţau Moldova.

Prima atestare documentară apare în 1864 când s-a înfiinţat comuna Bahna şi a inclus satele Dochia şi Băluşesti. În anul 1880 s-a înfiinţat comuna Dochia care a fost apoi inclusă în comuna Girov la reforma administrativă din 1968. În anul 2003, prin legea 261 s-a reconstituit comuna Dochia pe actualul amplasament. În prezent comuna face eforturi de accelerare a dezvoltării locale odată cu reconstituirea instituţională.

Bun venit pe site-ul Comunei Dochia

Aboneazate pentru a fi la curent cu toate noutatile din Comuna Dochia